BOGFORUM 2021

|

 

TRAP DANMARK PÅ BOGFORUM FOR SIDSTE GANG!

Den 5.-7. november 2021 er der igen Bogforum i Bella Center i København.

Trap Danmark har været med siden 2015, og også i år glæder vi os til at hilse på mange videbegærlige bogelskere, der vil opdage Danmark med Trap. Det har nemlig været vores fokus i de syv år, vi har skabt den sjette udgave af Trap Danmark: at bringe velformidlet, fagligt funderet viden ud til danskerne om alle landets kommuner. Om naturen og landskabet, historien, kulturen, byerne samt om samfunds- og erhvervsforholdene.

  • Vi har nu udgivet hele 28 af bogværkets 34 bind
  • Vi har udgivet kommunebøger med kort indlagt
  • Vi har lavet et flot digitalt univers, hvor du kan dykke ned i indholdet fra Trap Danmark og vores samarbejdspartnere.

Kommer du til Bella Center, er der således al mulig grund til at besøge Trap Danmark på stand C4-009, hvor du kan se alle bøgerne og købe julegaver til rigtig gode messepriser. Du kan også gå på opdagelse i det digitale Trap Danmark – guidet af en af vores medarbejdere.

Kig også forbi Bellascenen lørdag eller Debatscenen søndag til to interessante paneldebatter. Læs mere nedenfor.

Trap Danmark er med på Bogforum for sidste gang, da selve bogprojektet afsluttes i foråret 2022.

Se udkomne bind – klik her
Se udkomne kommunebøger – klik her
Klik dig ind i det digitale Trap-univers på lex.dk her

Du kan læse mere om Bogforum og de mange andre udstillere på bogforum.dk.
I år er det ikke muligt at købe adgangsbillet ved indgangen, så du skal sikre dig billet på forhånd ved at købe her.

LØRDAG KL. 13:00
TRAP DANMARK OM KØBENHAVNS FORVANDLING

Interesserer du dig for Københavns udvikling, så skal du kigge forbi Bellascenen lørdag den 6. november kl. 13:00-13:30. Her vil Trap Danmarks samfundsredaktør Jacob Mollerup og fagekspert i arkitektur Stefanie Høy Brink, Københavns Museum, drøfte Københavns rivende udvikling i de seneste tre årtier. Det sker på baggrund af de to bind om Københavns Kommune, som udkom i november 2020.

København I giver en overordnet beskrivelse af kommunens natur og landskab, historie, kultur og de store kulturinstitutioner samt samfundsmæssige forhold med omtale af vigtige virksomheder, institutioner og organisationer.

København II beskriver bl.a. parker og grønne områder i bydelene, lokalhistorie, arkitektur, kunst i det offentlige rum, kirker, skoler samt bydelenes befolkningsmæssige og økonomiske karakteristika.

De to bind kan købes på standen bagefter.

Foto: Jens Nørgaard Larsen/Trap Danmark, 2019.

SØNDAG KL 14:00
ÅRHUNDREDETS STØRSTE BOGVÆRK

Vil du have en spændende indføring i Trap Danmarks store projekt med at beskrive hele landet, så kom til Debatscenen søndag den 7. november kl. 14:00-14:30.

Vi er inviteret af Bogforum til at præsentere århundredets største bogværk – og ja, det er netop Trap Danmarks 6. udgave, der er tale om.

Chefredaktør Niels Elers Koch laver præsentationen, og bagefter vil et veloplagt panel med arkæolog og forfatter Jeanette Varberg, tidl. udviklingsminister Christian Friis Bach og Egedal Kommunes borgmester Karsten Søndergaard fortælle om deres brug af værket, og hvorfor de finder det vigtigt og brugbart.

Vi håber at se dig til Bogforum.